Через правову культуру - до громадянського суспільства

Вибрати мову

вівторок, 22 грудня 2020 р.

До 100-річчя від дня народження Миколи Руденка

 

Сьогодні, 19 грудня, 100 років від дня народження МИКОЛИ РУДЕНКА - відомого українського мислителя, письменника, філософа, економіста, космолога, інтелектуала, гуманіста, правозахисника і просвітника.
Моїх чуттів розвіяна руїна
Нагадує в пісках померлу річку.
Та є ще Бог…
І є ще Україна…
Для них я збережу у грудях свічку. Микола Руденко
Читальний зал бібліотеки ім. М. Коцюбинського одержав свіжі номери газет «Україна молода» та «Пенсійний кур’єр», в яких вміщені статті, присвячені 100-річному ювілею Миколи Руденка.

У статті «УЧЕНИЙ, ЯКИЙ ВИПЕРЕДИВ ЧАС» («Україна молода» № 126, 18-19 грудня 2020 року) автор, Василь Кушерець, голова правління Товариства «Знання» України, доктор філософських наук, професор, зазначає, що роботи Миколи Руденка «набувають особливої національної і загальнолюдської значущості в непевні часи викликів і небезпек, оскільки вони визначають, у якому напрямі розвиватиметься життя, які пріоритети і цінності стануть визначальними для людини і суспільства. Це стосується також пріоритетів розвитку науки і просвітництва. Визначальною особливістю є новаторські наукові праці Миколи Руденка, які органічно поєднують глибоку світоглядність з науковою фундаментальністю економічних, філософських та космологічних праць». Твори Руденка, що налякали ЦК КПРС: «Економічні монологи», «Енергія прогресу», «Формула Сонця» викривали збочення соціалістичного будівництва.
Микола Руденко створив Українську Гельсінську групу (УГГ) – найпотужнішу в СРСР громадську організацію, що переймалася захистом прав людини.
«Про створення групи Микола повідомив іноземних журналістів на спеціальній пресконференції в Москві. Для КДБ і ЦК КПРС це була бомба: ще три місяці Москва не знала, як реагувати на «український вибрик». За цей час УГГ опублікувала свої програмні документи, дані про Голодомор, репресії 30-х і 60-х років, знищення УПА, список політичних таборів та українських політв’язнів тощо.

Рішення про арешт Руденка ухвалювали на спеціальному засіданні ЦК КПРС. У лютому 1977 року Миколу заарештували, а в червні засудили до 7 років таборів і 5-ти років спецпоселення. Усі його книжки вилучили із бібліотек і продажу». Про нескорену випробуваннями особистість читайте у статті Мар’яна Білаша «ПОСМІВ РОЗВІНЧАТИ МАРКСА», яка надрукована у тижневику «Пенсійний кур’єр» № 51(917), 18 грудня 2020 року.
«Невільник той, хто душу не зберіг і став її двоногою тюрмою» - ця поетична строфа Миколи Руденка стала сенсом його життя.

































пʼятниця, 18 грудня 2020 р.

Як отримати 8 тисяч гривень ?

   

    Урядом затверджено порядок надання допомоги особам, які можуть втратити доходи у період карантину.
   Як передає Укрінформ, про це йдеться у пам`ятці застрахованої особи для отримання одноразової виплати відповідно до Закону України від 4 грудня 2020 р. № 1071/ІХ "Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб`єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COYID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoY-2", оприлюдненої на сторінці Пенсійного фонду України у Фейсбуці.

    Зокрема, зазначається, що право на отримання одноразової допомоги у розмірі 8 тисяч гривень мають наймані працівники, які на 10 грудня 2020 р. працюють за основним місцем роботи у роботодавця, діяльність якого була тимчасово зупинена  внаслідок запровадження  обмежувальних заходів та середня заробітна плата яких за третій квартал 2020 р. не перевищує 30 тис.грн на місяць.

    Також право на таку допомогу мають фізичні особи - підприємці, які на 10 грудня 2020 р. зареєстровані 3 місяці і більше як фізичні особи - підприємці та у 2020 р. сплатили ЄСВ за себе не менше ніж за три місяці та які не є одночасно фізичною особою - підприємцем та найманим працівником.

    Заява на виплату одноразової допомоги  застрахованим особам подається до 21 грудня 2020 р. включно.

    Згідно  з порядком звернення за виплатою  заява для отримання одноразової допомоги застрахованим особам заповнюється виключно в електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг  або з використанням мобільного додатка порталу "ДІЯ"  ("Дія").

                                                 


      ЯК ПОДАТИ ЗАЯВКУ?

        Зареєструйтеся на сайті чи авторизуйтеся, якщо вже зареєстровані, у особистому кабінеті або авторизуйтеся у застосунку через "Приват24", Mоnobank. BankID НБУ.

    Шукайте в обох варіантах розділ "Послуги". Там - або кнопку "Отримати допомогу"(через додаток) або пункт "Одноразова матеріальна допомога ФОП та найманим працівникам"(сайт). "Дія " перевірить ваші дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду на відповідність умовам отримання допомоги.

     Введіть номер свого гривневого рахунку у форматі IBAN. Отримати кошти можна лише на особистий рахунок. Якщо ви робили все через сайт - надішліть заповнену заяву. У додатку ж просто очікуйте повідомлення про нарахування  виплати. Вона має надійти до 31 грудня.

    Вам потрібен буде кваліфікований електронний підпис (КЕП). Найпростіший спосіб його отримати  -  в особистому кабінеті "Приват24" або в у відділенні банку. Для клієнтів "ПриватБанку" послуга безкоштовна.                 

    У Пенсійному  фонді України наголошують, що в разі подання недостовірної інформації допомога підлягає поверненню протягом 10 робочих днів із дня надсилання рішення територіального органу Пенсійного фонду про відшкодування одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам.

     За матеріалами газет,  що надійшли до читальної зали Центральної бібліотеки ім. М. Коцюбинського:

         Праця та зарплата  № 47, 16 грудня 2020 р.

         Урядовий кур`єр № 244, 15 грудня 2020 р.

        "Черниговские новости: семь дней" № 51, 17 грудня 2020 р.  

                                 Телефон для довідок (0462) 77-51-20

.        

четвер, 10 грудня 2020 р.




 10 грудня - Міжнародний день прав людини


       Людські права у дослівному розумінню цього слова – це ті права, що належать особі через те, що вона є людиною. Ця, на перший погляд, проста ідея має серйозні соціальні та політичні наслідки. Права людини є не продуктом однієї культури, а відповідними стандартами, виробленими в результаті зусиль всієї міжнародної спільноти.

      Ідея прав людини пройшла довгий шлях розвитку, збагачуючись новими правами і свободами. Але лише у ХХ столітті права людини визнали головною цінністю, що відображено у відповідних міжнародних документах.

     10 грудня 1948 року Елеонора Рузвельт, пропонуючи на розгляд Генеральній Асамблеї ООН документ, який мав 30 статей і проголошував перелік прав, які належать кожній людині, сказала:  "Зараз ми стоїмо на порозі найбільшої події як у житті ООН, так і в житті всього людства. Ця декларація цілком може стати міжнародною Великою хартією вольностей для людей всього світу". Текст Загальної Декларації прав людини був перекладений 375-ми мовами та діалектами й став першим глобальним визначенням прав, якими володіють усі люди.

    Наявні права та свободи людини й громадянина в результаті наукової систематизації в історичному ракурсі було пізніше поділено на 3 покоління. Але масштабні зміни в суспільному та науковому житті людства в наш час зумовили виникнення 4 покоління прав людини, які пов’язані з можливістю людини самостійно розпоряджатися своїм тілом та прав, пов’язаних із розвитком цифрових технологій.


Символом розповсюдження універсальної ідеї захисту прав людини став логотип – переможець всесвітньої онлайн-кампанії зі створення логотипу прав людини. Його автор – Предаг Стакич (32-річний спеціаліст з графічного дизайну) з Сербії, який з’єднав два універсальних символи – руку і голуба – в один і створив новий. 23 вересня 2011 року під час проведення Генеральної Асамблеї ООН був визнаний світовим логотипом прав людини.

Про це вам розкажуть друковані видання книжкової виставки «Декларація прав людини – загальний стандарт соціальних відносин», яку пропонує до вашої уваги Центр правової інформації з питань місцевого самоврядування Чернігівської міської бібліотеки ім. М. М. Коцюбинського.

Підготувала бібліограф Чирик О. М.

середа, 9 грудня 2020 р.

До Міжнародного дня прав людини

 Свобода означає абсолютне верховенство прав людини.                                                                                                                              

Франклін Рузвельт

10 грудня у світі відзначають Міжнародний день прав людини, який було засновано 4 грудня 1950 року на засіданні Генеральної Асамблеї ООН, знаменуючи річницю ухвалення Асамблеєю Загальної декларації прав людини в 1948 році. До поняття «Права людини» людство прийшло не відразу. Вперше про права особистості заговорили французькі просвітителі Вольтер і Жан Жак Руссо. Пройшло ще майже два сторіччя, перш ніж людство дозріло до поняття і прийняття загального кодексу прав людини. Загальна декларація стала першим міжнародним документом, в якому були чітко сформульовані положення про права людини.


Сьогодні Україна, як і весь світ, зіткнулася з   особливою жорстокістю та неповагою до прав людини. Окупація РФ території Автономної Республіки Крим, порушення прав людини цією державою на тимчасово окупованій території України АР Крим, агресія РФ на сході України, численні терористичні акти та військові конфлікти по всьому світу свідчать про неспроможність як окремих держав, так і світової спільноти забезпечити на належному рівні захист прав людини і  свобод.

Важливо, щоб кожна людина знала свої права, щоб ці права стали цінністю, визнаною і державою, і суспільством. Для підвищення правової культури і правової свідомості користувачів бібліотека ім. М. Коцюбинського підготувала книжкову виставку. На ній представлена юридична література: енциклопедії, словники, довідники, кодекси (коментарі до них), періодичні видання  («Урядовий кур’єр», «Праця і заплата», «Пенсійний кур’єр», «Підприємство. Господарство. Право», «Юридичний журнал «Право України»), підручники з питань захисту прав людини, навчально-практичні посібники, що допоможуть у вирішенні юридичних проблем, складанні цивільно-процесуальних документів (скарг, позовів, заяв).

БЕЗКОШТОВНІ ЮРИДИЧНІ КОНСУЛЬТАЦІЇ.

Наш кваліфікований юрист дає відповіді на питання, які Вас цікавлять. Основні напрями консультацій: трудове законодавство, сімейне право, спадкування (спадкування за законом і заповітом, черги спадкування), захист трудових і соціально-економічних прав.


РУДЕНОК ПАВЛО СЕРГІЙОВИЧ -

юрист Чернігівської міської комунальної централізованої бібліотечної системи.

Прийом здійснюється у Центральній бібліотеці ім. М.М. Коцюбинського

ЩОЧЕТВЕРГА

з 13:30 до 14:30 год

Довідка за телефоном: (0462) 77-51-20

м. Чернігів, вул. Кирпоноса, 22,

Центральна міська бібліотека ім. М.М. Коцюбинського

(читальний зал, ІІ поверх)

Отримання консультацій дає можливість швидко та юридично грамотно вирішувати проблеми, що виникають у Вас!

понеділок, 7 грудня 2020 р.

 


Традиційно, з 7 грудня 2000 року, в нашій державі відзначається День місцевого самоврядування. Це професійне свято не тільки народних обранців, а загалом усієї чернігівської громади: бо тільки спільними зусиллями можна розв’язувати проблеми, які висуває життя.

Сучасна модель місцевого самоврядування в Україні базується на положеннях міжнародного пакту, який відомий як «Європейська хартія місцевого самоврядування»(прийнятий 15 жовтня 1985 року).
Концепція місцевого самоврядування визначена статтею 3 хартії : «Місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання та управління суттєвою часткою публічних справ під власну відповідальність, в інтересах місцевого населення».
Про значну увагу світової спільноти до питань, пов’язаних з місцевим самоврядуванням, свідчить той факт, що одна з цілей (№11) сталого розвитку ООН на 2016-2030 роки присвячена проблематиці розвитку громад (міст і населених пунктів).
Центр правової інформації з питань місцевого самоврядування Центральної міської бібліотеки ім. М. М. Коцюбинського пропонує до уваги виставку друкованих видань «Місцеве самоврядування і громадянське суспільство». Публікації часописів та книжкові видання присвячені складному та досить суперечливому історичному шляху, який пройшла самобутня система місцевого самоврядування в сучасних територіальних вимірах України.
Науковці констатують, що з плином століть функції місцевого самоврядування модернізувалися, але доцільним залишається актуалізація історичної спадщини як в пізнавальному плані, так і з метою запозичення позитивного досвіду для формування реально дієвої місцевої влади максимально наближеної до людини та її потреб.

Інформацію надала бібліограф Ольга Чирик