Через правову культуру - до громадянського суспільства

Вибрати мову

пʼятниця, 27 червня 2025 р.

Український шлях до Основного Закону


 28 червня Україна відзначаємо 29-ту річницю прийняття Конституції - основного закону, що закріплює права, свободи громадян та засади державного устрою.

З нагоди цієї дати Центральна бібліотека ім. М. М. Коцюбинського підготувала книжково-ілюстративну виставку «Український шлях до Основного Закону».
Ці книги допоможуть ознайомитися з історією написання та прийняття Конституції. Розповідають про історичні постаті, які були причетні до створення перших конституцій чи сприяли розвитку правової думки. Вони допоможуть краще зрозуміти зміст статей конституції, правильно тлумачити і застосувати їх та розвивають елементарну правову та соціальну компетентність, популяризують національні цінності.
Наша Конституція визначає, що Україна є правовою державою, яка базується на принципах поваги до особи, верховенства права, дотримання закону. У ній закріплений суверенітет української держави над всією її територією, яка є недоторканною. А захист цього суверенітету і територіальної цілісності є найважливішою функцією держави і справою всього українського народу.
Основний закон нашої держави має глибокі корені в історії, а так звана Конституція Пилипа Орлика була найпрогресивнішим документом своєї доби.
Попередники сучасної Конституції:
✔️Конституція Пилипа Орлика – 1710 рік.
✔️Конституція УНР – 29 квітня 1918 року.
✔️Мала конституція ЗУНР – 13 листопада 1918 року.
✔️Тимчасова Конституція Карпатської України – 15 березня 1939 року.
✔️В УСРР / УРСР у різний час було ухвалено чотири конституції. Вони хоч і проголошували Україну суверенною державою, але насправді були лише формальним прикриттям колоніального становища України та панування в ній тоталітарного режиму.
Новітній конституційний процес нерозривно пов’язаний із відновленням української державності. Творення Конституції розпочалося із ухваленням Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року. З розпадом СРСР та ухваленням Акта проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року національна законотворчість активізувалася. Робота над прийняттям Основного Закону незалежної України почалася в 1992-му і тривала майже 4 роки.
Ухвалення та введення в дію Верховною Радою України Основного закону 28 червня 1996 року стало важливим етапом утвердження державності, мало величезне політичне та правове значення для розвитку української політичної нації та громадянського суспільства. Міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі. Венеціанська комісія визнала, що наша Конституція в частині прав, свобод та обов’язків громадян відповідає міжнародним стандартам у галузі конституційного права.
Сьогодні, в умовах повномасштабної війни Росії проти України і численних злочинів окупантів, ми як ніколи розуміємо важливість цінностей, закладених у Конституції України, та необхідність їх захисту і збереження для майбутніх поколінь.
За матеріалами Українського інституту національної пам'яті

Немає коментарів:

Дописати коментар